Error 404

CZ
Omlouváme se, ale zadaná cesta nelze nalézt. Možná jste jste se překlikl/a v zadaní cesty nebo jen soubor dočasně neexistuje. V případě, že jste si jist, že soubor má existovat, kontaktujte administrátora dané domény.
SK
Ospravedlňujeme sa, ale zadaná cesta nejde nájsť. Možno ste ste sa překlikl/a v zadaní cesty alebo len súbor dočasne neexistuje. V prípade, že ste si istý, že súbor má existovať, kontaktujte administrátora danej domény.
EN
We are sorry, the required path cannot be found. Perhaps you have misclicked while entering the path or the file does not exist temporarily. In case you are sure the file does exist, contact the administrator of the given domain.
DE
Wir bitten um Entschuldigung, der gewünschte Pfad kann nicht gefunden werden. Möglicherweise ist bei der Eingabe ein Fehler unterlaufen oder die angegebene Datei ist vorübergehend inaktiv. Falls Sie sicher sind, dass die Datei existiert, kontaktieren Sie bitte den Administrator der entsprechenden Domäne.
© GIGASERVER.CZ Webhosting provozovaný společnosti Seonet Multimedia s.r.o.

Co je to snus?

1
Led

Co je to snus?

1.1.2013

Žvýkací tabák neboli snus začal být velice populární už začátkem 19. století ve Švédsku. V dnešní době poptávka po snusu neustále narůstá a to převážně v Americe a Švédsku. Ostatní kontinenty jako je Evropa nemají natolik rozrostlou kulturu žvýkacího tabáku, a proto mnozí vůbec nevědí, co to snus je.

Kořeny zrodu snusu však sahají až na začátek 16. století, kdy Francouz Jean Nicot, který pracoval u francouzského dvoru svého panovníka, objevil tento typ tabáku. Dnes máme 4 základní typy tabáku používaných ústy: chewing tobocco, snus – americký, snus – skandinávský, dipping tobacco. Drtivá většina žvýkacího tabáku se buď vyrábí ve Švédsku, nebo v Americe. Nejznámější společnosti, které se zabývají touto výrobou, jsou U.S. Smokeless Tobacco CO., V2 Tobacco, RJ Reynolds Tobacco.

Většina snusu na trhu obsahuje víc než 50% vody na krabičku. Podle nejnovějších statistik průměrný švédský uživatel snusu spotřebuje 800 g – zhruba 16 krabiček za rok. Přibližně 12% (1.1 milionů lidí) populace ve Švédsku užívá snus.

Protože se snus neinhaluje jako třeba klasické cigarety, je riziko rakoviny plic prakticky vyloučeno. Stále je třeba si uvědomit, že u snusu existuje možnost výskytu rakoviny úst. Nicméně, protože je snus ošetřen spíše párou než ohněm jako klasický tabák, obsahuje menší koncentraci nitrosaminů a karcinogenů, které jsou tělu tak škodlivé. World Health Organization (WHO) eviduje fakt, že švédští muži mají nejmenší výskyt rakoviny plic z celé Evropy.

Dříve byl švédské snus k dispozici ve Spojených státech pouze prostřednictvím zásilkového prodeje , ale rostoucí počet maloobchodníků začal popularizovat švédské snus. RJ Reynolds Tobacco Company , Philip Morris USA a U.S. Smokeless Tobacco Company nyní vyrábějí podobné výrobky s názvem Camel Snus, Marlboro Snus a Skoal Snus. I když je to zabalené v podstatě stejným způsobem (vlhký tabák v malém sáčku), výrobní metody se značně liší od tradičních skandinávských metod. Navíc rozdíly ve způsobu zpracování amerického snusu snižují některé z jeho výhod.

Rozdíl mezi americkým a švédským snusem

Švédský snus vlhká skandinávská forma tabáku, která se umisťuje pod horním rtem, a nevede k potřebě plivání.
Americký snus podobný švédskému snusu. Většinou má americký Snus obecně nižší obsah vody a nižší pH, což povede ke snížení biologické dostupnosti nikotinu než u švédských odrůd

Druhy

Sypaný snus

Sypaný snus je vlhký prášek, který se zmáčkne prsty do válcového nebo sférického tvaru.

Porcovaný Snus

Porcovaný snus je balený vlhký prášek v malých sáčcích porcovaný čaj. V balení je v menším množství, než v sypaném, ale je považován za mnohem pohodlnější a diskrétnější než volný snus. Porcovaný snus je k dispozici ve třech různých velikostech: malý, normální – velký (nejčastější) a maxi. Váhy se mohou lišit, ale většinou je na balení napsána hmotnost sáčku.. Mini porce typicky váží téměř 0,5 g, normální (velké) sáčky váží asi 1 g, a Maxi porce váží až 1.7g, v závislosti na značce. Některé značky nabízejí volbu „standardní“ a „dlouhé“ verze normální velikosti sáčku, které jsou podobné obsahu hmotnosti. Tyto dlouhé části se liší od tradičních sáčků tím, že je štíhlejší, ale delší, aby se vešly na dásně pohodlněji.

Kromě toho existují dvě varianty porcí snus:

Původní balení

Původní balení, které bylo vyvinuto v roce 1977, je tradiční forma baleného žvýkacího tabáku. Materiál sáčku je hydratován v průběhu výrobního procesu, proto je sáček hnědý a vlhký.

Bílé balení

Bílé balení je mírnější chuti a mírně pomaleji uvolňuje nikotin. Materiál sáčku není hydratován v průběhu výrobního procesu, proto je sáček bílý a suchý. Tabák v sáčku, má stejný obsah vlhkosti jako originální snus, ale nikotin a chuť jsou poněkud pomaleji uvolňovány kvůli sáčku.

Obsah nikotinu bývá u každé značky jiný, nejčastěji bývá 8 mg nikotinu na gram tabáku. V posledních letech začali výrobci vyrábět snus Stark (silný nebo sterk) a extra Stark (extra silné nebo extra sterk) s vyšším obsahem nikotinu. Stark odrůdy obsahují v průměru 11 mg nikotinu na gram tabáku, zatímco Extra Stark odrůdy mohou obsahovat až 22 mg nikotinu na gram tabáku.

 

Zdroj: Wikipedia.org
Napsat komentář